Single Blog Title

Δύο σερί «διπλά» και στο βάθος… Ταραχή για τον Ερμή Ζωγράφου

Με δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα επί της Κόμπρας και του Υπερίωνα, ο Ερμής Ζωγράφου κατάφερε να φτάσει τους 9 βαθμούς και να «σκαρφαλώσει» στην 8η θέση του πίνακα. Το συγκρότημα του Θανάση Τσακανίκα βρίσκεται σε καλή κατάσταση, πράγμα που φαίνεται και εντός αγωνιστικού χώρου. Η ομάδα βρίσκει σιγά-σιγά τα πατήματά της, ενώ σημαντική βοήθεια στο έργο της ομάδες προσφέρουν και οι Πολίτης, Τσουκάρης και Σφακιανάκης, οι οποίοι έχουν δώσει «βάθος» στον πάγκο των Ζωγραφιωτών, λύνοντας τα χέρια του προπονητή.

Ακόμη, ενσωματώνεται στην ομάδα και ο Παναγιώτης Ζάχαρης που μαζί με τους προαναφερθέντες αποτελούν τις μεγάλες επιστροφές, μιας και όλοι τους έχουν αγωνιστεί και στο παρελθόν με τα χρώματα της ομάδας. Τέλος, σε ότι αφορά τις «εσωτερικές» μεταγραφές, χρίζει αναφοράς η συμμετοχή του νεαρού Γούση από το παιδικό τμήμα του Ερμή, ο οποίος έχει δείξει πολύ καλά στοιχεία με την παρουσία του στην πρώτη ομάδα.

Κομβικής σημασίας αποτελεί και η επιστροφή του αρχηγού, Βάσιου, ο οποίος εξέτισε την ποινή της τιμωρίας του και με την επανένταξή του στους Ζωγραφιώτες μετρά δύο νίκες σε ισάριθμα ματς. Η απουσία του ήταν αισθητή το διάστημα των τεσσάρων αγωνιστικών που έλλειψε, ωστόσο, πλέον, με την επιστροφή του το κλίμα έχει αντιστραφεί. Θα είναι και αυτός «παρών» στο παιχνίδι της Δευτέρας(30/11)κόντρα στην Ταραχή, στο οποίο το συγκρότημα του Θανάση Τσακανίκα θέλει πάση θυσία τη νίκη ώστε να φτάσει τους 12 βαθμούς αυξάνοντας τη διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες της «ουράς».

Τα δύο σερί “διπλά” του Ερμή Ζωγράφου

Όμως, για να φτάσει η ομάδα σ’ αυτό το σημείο, χρειάστηκαν δύο μεγάλες νίκες. Η πρώτη έγινε επί της αδύναμης Κόμπρας στον Βύρωνα, σε ένα ματς που ο Ερμής μπορούσε να είχε κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων. Η αστοχία των παικτών του κ. Τσακανίκα στο πρώτο μέρος στοίχησε στην ομάδα, καθώς το 1-0 του ημιχρόνου ήταν αρκετά «ρευστό». Έτσι και αποδείχθηκε στην επανάληψη, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο φορές(1-1, 2-2), φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της ομάδας, η οποία μέσα σε λίγα λεπτά σκόραρε 4 φορές και έφυγε με το «διπλό» από τον Βύρωνα. Σκόρερ για τον Ερμή ήταν οι Οικονομίδης(2), Τσιάρης(1), Αθανασίου(1), Παπακώστας(1) και Βάσιος(1).

Το ματς της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Υπερίωνα ήταν εκείνο που «τάραξε τα νερά» της 8ης αγωνιστικής. Οι Ζωγραφιώτες «απέδρασαν» με το «διπλό» από το Κλειστό του Γέρακα, κερδίζοντας τη φιναλίστ του περυσινού πρωταθλήματος με 3-2.

Ο Ερμής Ζωγράφου προηγήθηκε με 1-0, ωστόσο το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ(2-1). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς «τούμπα»(2-3), άντεξαν την πίεση των αντιπάλων τους ως το τέλος, διατηρώντας το υπάρχον σκορ ακόμη και όταν ο Υπερίωνας αγωνίστηκε με 5ο παίκτη.

Κάπως έτσι ήρθε το δεύτερο σερί «διπλό» για τον Ερμή, χάρη σε τέρματα των Κεχαγιά, Οικονομίδη και Τσιάρη.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας τη Δευτέρα(30/11) απέναντι στην Ταραχή για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σάλας.